Összeülnek Matolcsyék, az inflációs jelentés is terítékre kerül
Elemzők szerint csökkenthetik az egynapos betéti gyorstender kamatát.
Elemzők szerint csökkenthetik az egynapos betéti gyorstender kamatát.
Az alapkamat változatlanul 13 százalék, de a kamatfolyosó felső szélét lejjebb húzta a Monetáris Tanács, ami arra utal, hogy az irányadó kamat is mérséklődik, 15-ről 14 százalékra.
A keddi kamatdöntéssel aligha okoz meglepetést a Magyar Nemzeti Bank, viszont annál fontosabb információkat árulhat el arról, mi várható a döntéshozatalban az ősszel. Szeptemberben beérhet az irányadó kamat és az alapkamat összeolvadása, egyben az is kiderülhet, mennyire súlyos revízióra készülhet a Monetáris Tanács a csalódást keltő második negyedéves növekedési adatok ismeretében.
Az alapkamat marad 13 százalék, de a kamatfolyosó tetejét ismét lejjebb húzta a Monetáris Tanács, az irányadó kamat pedig 15 százalékra csökkenhet.
Maradt az alapkamat, miközben más fronton folytatta az óvatos normalizációt a Magyar Nemzeti Bank júniusban. A monetáris tanács érdemi csökkenést vár az inflációnál az év második felében, amit részben a kereslet csökkenése magyaráz. A legújabb makrogazdasági előrejelzése alapján a célérték így is csak 2025-ben érhető el, miközben az idei növekedési kilátásokat ugyanazok a bizonytalanságok övezik, mint márciusban.
Tartotta magát májusi iránymutatásához a Monetáris Tanács, az alapkamat maradt, újabb apró lépés kíséretében, ami idővel kezelhető szintekre vezetné az inflációt és a kamatköltségeket is. A jegybank a főbb makrogazdasági várakozásairól is tájékoztatást ad, megjelennek a júniusi Inflációs jelentés sarokszámai is.
Az alapkamathoz nem nyúlt az MNB, a kamatfolyosó tetejét viszont lejjebb vitte. Az igazi bejelentést Matolcsy György jegybankelnök teheti meg, aki délután háromkor számol be a Monetáris Tanács üléséről.
A 13 százalékos alapkamat csökkentése egyelőre terítéken sincs, sőt a vártnál tovább maradhat magas – a várakozás jelenleg az, hogy év végére már csökkenhet. A 18 százalékos irányadó kamat megfontolt, lassú, előre kommunikált csökkentése május végén kezdődhet. A várakozások szerint őszre csökkenhet az alapkamat szintjére, de ezt a jegybank folyamatosan felül fogja vizsgálni.
A Monetáris Tanács nem változtatott az alapkamaton, de ahogy Virág Barnabás alelnök korábban belengette, a kamatfolyosó tetejét lejjebb vitte.
Fenntartja a magas alapkamatot a monetáris tanács, a gazdaságfejlesztési tárca azonban ott lazít a szigoron, ahol csak tud. A jegybank elnöke továbbra is hevesen bírálja a kormányt, a kamatról döntő testület viszont két olyan tagot kap, akik hangsúlyozták, hogy Matolcsy György nem a főnökük.
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke ezzel együtt erre a nehéz feladatra vállalkozik. A jegybank nem változtatott rendes havi kamatdöntésén az alapkamaton, és a mostani fájdalmas infláció mérséklődésével is legfeljebb az év második felében számol.
Márciusi rendes kamatdöntő ülésén nem nyúlt hozzá az alapvető feltételekhez a Magyar Nemzeti Bank, maradt a 13 százalékos alapkamat is. A legutóbbi – februári – inflációs adat is meghaladta a 25 százalékot, a forint hangulatától függően néha megugorja a 400-at az euróval szemben, úgyhogy az MNB nincs könnyű helyzetben árstabiltási mandátuma teljesítésében.
Mindkét jelöltet pontosan ugyanolyan arányban támogatták a képviselők.
Egyikük már kedden is dönthet arról, hogy fenn kell-e tartani az igen magas, 13 százalékos alapkamatot.
Két új tagja lehet a közeljövőben a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának, a Bloomberg tudni véli, kik azok.
A kormányzati és jegybanki gazdaságpolitika az elmúlt két évtizedben soha nem volt olyan laza, mint 2020–2022 között. Még akkor is taposták a gázt, amikor ezt már semmi nem indokolta, legfeljebb az országgyűlési választások. A kormányzati ár- és kamatstopok az inflációt nem mérséklik, sőt emelik az inflációs várakozásokat, és még nagyobb szigorúságba kényszerítik a jegybankot. Az infláció letöréséhez tartós és konzisztens szigor kell mind a kormány, mind a jegybank részéről.
Továbbra is maradnak a brutálisan magas kamatok Magyarországon, az alapkamat 13 százalék, az irányadó kamat 18. Utóbbi fokozatos csökkentése lassan terítékre kerülhet, a magas alapkamattal hosszú távra érdemes számolni. A jegybank kalandos úton jutott el erre a szintre.
Kamatdöntő ülést tartott a jegybank monetáris tanácsa: nem változnak a kondíciók.
A jegybank addig tartja fönn az október közepén bevezetett keretrendszert, benne a brutálisan magas irányadó kamattal, amíg az ország kockázati megítélése nem javul, és a pénzpiaci helyzet nem rendeződik. Az októberi infláció még kellemetlen meglepetést okozhat. Amúgy a tőzsdei gázárak csökkenése az infláció és a folyó fizetési mérleg szempontjából is jó hír.
A Monetáris Tanács nem változtatott a kamatokon. Kérdés, a jegybank meddig és mennyire tartja fenn a forint árfolyamának megtámogatása érdekében megtett rendkívüli intézkedéseket, és visszatér-e a szeptember végén meghirdetett monetáris politikához. Erről biztosan lesz szó az ülésről kiadott közleményben és tájékoztatón.